AGENDA

 

DAY 1 - MonDAY, March 6TH

Diversity in Entrepreneurship Forum (all in Room 315/316)

     8:30 am - 8:40 am    Welcoming Remarks 

8:40 am - 9:15 am     Keynote Address: Rachel Braun Scherl

9:15 am - 9:20 am     Break

9:20 am - 10:20 am   Panel: Challenges of Being a Diverse Entrepreneur

                                Moderator: Darryl Doonie + Panelists: John Fails, Felecia Hatcher, Muhan Zhang and Marci Alt

10:20 am - 10:30 am  Break

10:30 am - 11:30 am   Panel: Minority Access to Capital

                                 Moderator: Joy Randels + Panelists: Rob Delman, Kavita Sahai, Kristina Montague, Doug Tutt and Raul                                        Moas

11:30 am - 11:35 am   Break

11:35 am - 12:30 pm   Fireside Chat: Reaching the Summit

                                 Host: Chike Ukaegbu and Guest: Carmen Castillo

     12:00 pm - 7:00 pm   Exhibit Hall open


Entrepreneur Education Forum

1:00 pm - 2:15 pm   Workshop #1A: Raising Capital: Marcia Dawood, Board Member, Angel Capital Association (Room 315/316)

                              Workshop #1B: Better Angel Investing: Adam Carver, AngelList (Room 304/305)

2:15 pm - 2:30 pm   Break

2:30 pm - 3:30 pm  Panel: Innovate or Die (Room 315/316)

                              Moderator: Sebastian Vidal + Panelists: Chris Fleck, Thomas Buchar, Praveen Yalamanchi and

                              Lorenzo de Leo

3:30 pm - 3:40 pm  Break

3:40 pm - 4:30 pm  Panel: Building A Successful Hardware Startup presented by Alphalab Gear and The Hardware Cup (Room                                 315/316)

                              Moderator: Leah Simoncelli + Panelists: Afshan Khan, Rodolfo Saccoman, Brendan Quay and Kenny Chen   

4:30 pm - 4:40 pm  Break

4:40 pm - 5:30 pm  Panel: Next Gen Entrepreneurs presented by Next Gen Summit (Room 315/316)

                              Moderator: Felix Hartmann + Panelists: Mike Clum, Jacob Goodman, Shelby Gogulski + Rachel Zeitz

5:30 pm - 7:00 pm  Opening Reception

6:30 pm - 8:30 pm  VIP Reception

 

DAY 2 - TueSDAY, March 7TH

     8:30 am - 9:25 am   Morning Keynote Address: Common Traits of Uncommon Leaders: Modern Leadership in a Rapidly                                                  Changing World, Johnathan Robertson, President and Managing Director, TG Capital (315/316)

                                   Note: $1,000 Grant Given by TG Capital to One Attendee

     9:30 am - 10:30 am  Breakout #1A: Startup Marketing (Room 315/316)

                                    Moderator: Nathan Smith + Panelists: Don Cook, Kristin Delwo, Richard Pollack and Jay Berkowitz

                                    Breakout #1B: Social Good Startups and Investing (Room 304/305)

                                    Moderator:  Rebecca Fishman Lipsey and Panelists: Dr. Pandwe Gibson, Lauren Harper, Jessica Kizorek and                                     Tetyana Kletskova

     10:30 am - 10:45 am Break (Exhibit Hall Open 10:30am-7pm)

     10:45 am - 11:45 am  Breakout #2A: FinTech/Blockchain Panel Presented by Las Olas Venture Capital (Room 304/305)

                                     Moderator: Mark Volchek + Panelists: Marshall Swatt, Suneera Madhani and Esteban Reyes

                                     Breakout #2B: Pivots and Perseverance: Nonlinear Tales of Success (Room 315/316)

                                     Moderator:  Blaire Martin and Panelists: Eric Riz, Scott Adams, Joy Randels and Steve Tokarz 

     11:45 pm - 1:00 pm    Lunch Break

     1:00 pm - 2:00 pm     Keynote Panel: Superstars of Healthcare Innovation (Room 315/316)

                                      Moderator: Amanda Signorelli + Panelists: Scott Decker, Dr. Geeta Nayyar, Mitchel Laskey and

                                      Albert Santalo

     2:00 pm - 2:15 pm     Break

     2:15 pm - 3:10 pm      Breakout #3A: Investor Panel (Room 315/316)

                                      Moderator:  Richard Wilson + Panelists: Joe Rubin, Melissa Krinzman, Chip Gesner and Marc Blumenthal

                                      Breakout #3B: The Importance of Good Design (Room 304/305)

                                      Moderator: Juha Mikkola + Panelists: Jacqueline Stetson Pastore, Marcelo Paiva, Nathali Amaro and Laura                                       McDaniel

      3:15 pm - 4:15 pm      General Session: Hardware Cup Regional Finals

                                      Judges: Greg Borchardt, Mario Cruz, Josh McElhattan, and Afshan Khan

      4:15 pm - 4:30 pm     Break

      4:30 pm - 5:30 pm     General Session: StartUp Expo Startup Competition Finals

                                      Judges: Kristina Montague, Steve O'Hara, Dean Hatton and Jim Barnish

       5:30 pm - 7:00 pm    Closing Reception